Marek Plawgo

Lekkoatleta
25.02.1981 Ruda Śląska

Biografia

Marek Plawgo urodził się 25 lutego 1981 w Rudzie Śląskiej i stał się jednym z czołowych polskich lekkoatletów, specjalizujących się w 400 m przez płotki oraz 400 m na płaskim torze.

W 2002 zdobył złoty medal na 400 m podczas mistrzostw Europy w Wiedniu. W 2007 na Mistrzostwach Świata w Osace wywalczył brązowy medal w biegu na 400 m przez płotki oraz brąz w sztafecie 4 x 400 m, stając się pierwszym polskim lekkoatletą, który na jednym czempionacie świata zdobył dwa medale.

Na igrzyskach olimpijskich w Atenach 2004 zajął 6. miejsce w finale 400 m przez płotki i był członkiem sztafety 4 x 400 m. W 2006 na Mistrzostwach Europy w Göteborgu zdobył srebrny medal na 400 m przez płotki. Przed Pekinem 2008 doznał kontuzji stopy, lecz mimo to awansował do finału i zajął 6. miejsce. W rankin gach światowych i w rankingach Track & Field News zyskał wysokie miejsca w latach 2007–2008. W 2024 objął funkcję Prezesa Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Złoty medal na 400 m podczas mistrzostw Europy w Wiedniu (2002).
Brązowy medal na 400 m przez płotki i brąz w sztafecie 4 x 400 m na Mistrzostwach Świata w Osace (2007).
6. miejsce w finale 400 m przez płotki na igrzyskach olimpijskich w Atenach (2004).
Zwycięstwo w zawodach Golden League w Berlinie z wynikiem 49,01 s (2007).
Zwycięstwo w World Final IAFF w Stuttgart z wynikiem 48,35 s (2007).

Ciekawostki

Jest pierwszym polskim lekkoatletą, który na jednym mistrzostwach świata zdobył dwa medale (brązy w Osace 2007, w sztafecie 4x400 m).
W 2024 objął funkcję Prezesa Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Przed Pekinem 2008 doznał kontuzji stopy, ale mimo to awansował do finału i zajął 6. miejsce.

Udostępnij