Jerzy Paweł Jokiel

Gimnastyk sportowy
09.08.1931 07.10.2020 Rudzie

Biografia

Jerzy Paweł Jokiel (1931–2020) był polskim gimnastykiem sportowym, przez całą karierę związanym z Pogonią Ruda Śląska, w barwach której startował przez 25 lat (1947–1972).

Zdobył srebrny medal olimpijski w Helsinkach w 1952 roku w ćwiczeniach wolnych - był to pierwszy medal olimpijski Polaka w tej dyscyplinie. Uczestniczył także w trzech mistrzostwach świata (1954, 1958, 1962). Na igrzyskach wystartował ponownie w 1960 roku w Rzymie.

Po zakończeniu kariery został trenerem, wyjechał za granicę. Jego żona Dorota Horzonek-Jokiel była brązową medalistką igrzysk w Melbourne, a córka Anita brała udział w igrzyskach w Moskwie. Zmarły został pochowany wraz z żoną na cmentarzu Bochum-Höntrop (pole KE, grób 71-72).

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Srebrny medal olimpijski w Helsinkach 1952 w ćwiczeniach wolnych – pierwszy medal Polaka w tej dyscyplinie
Wielokrotny mistrz Polski w gimnastyce sportowej
Uczestnik trzech mistrzostw świata (1954, 1958, 1962)
Reprezentował Pogonię Ruda Śląska przez 25 lat (1947–1972)

Ciekawostki

Żona Dorota Horzonek-Jokiel była brązową medalistką Melbourne (1956).
Córka Anita brała udział w igrzyskach w Moskwie (1980).
Pochowany wraz z żoną na cmentarzu Bochum-Höntrop (pole KE, grób 71-72).

Udostępnij