Edmund Giemsa

piłkarz
16.10.1912 30.09.1994 Rudzie

Biografia

Edmund Giemsa był polskim piłkarzem, obrońcą, który pochodził z Rudzie Śląska. Występował w klubie Naprzód Ruda Śląska, a w 1932 przeniósł się do Ruchu Wielkie Hajduki, gdzie grał na pozycji obrońcy i zdobył pięć tytułów mistrza Polski.

W reprezentacji Polski zadebiutował 4 czerwca 1933 r. w meczu z Belgią w Warszawie. Ostatni mecz w kadrze rozegrał 27 sierpnia 1939 r. z Węgrami, także w Warszawie.

Podczas II wojny światowej, jako Ślązak, został przymusowo wcielony do Wehrmachtu, jednak zdezertował i dzięki francuskiemu ruchowi oporu dostał się do 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech. W tym okresie grał w włoskim klubie Anconitana oraz w polskim wojskowym klubie sportowym.

Po wojnie zamieszkał w Anglii i nigdy już nie odwiedził Polski.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Wraz z Ruch Wielkie Hajduki zdobył pięć tytułów mistrza Polski.
Zadebiutował w reprezentacji Polski w 1933 roku w meczu z Belgią.
Uczestnik MŚ 1938.
Po wojnie osiadł w Anglii i nie powrócił do kraju.

Ciekawostki

Dezerterował z Wehrmachtu i dzięki francuskiemu ruchowi oporu dotarł do 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.
Grał w włoskim klubie Anconitana podczas wojny.
Po wojnie zamieszkał w Anglii i nie wrócił do Polski.

Udostępnij