Edmund Giemsa
Biografia
Edmund Giemsa był polskim piłkarzem, obrońcą, który pochodził z Rudzie Śląska. Występował w klubie Naprzód Ruda Śląska, a w 1932 przeniósł się do Ruchu Wielkie Hajduki, gdzie grał na pozycji obrońcy i zdobył pięć tytułów mistrza Polski.
W reprezentacji Polski zadebiutował 4 czerwca 1933 r. w meczu z Belgią w Warszawie. Ostatni mecz w kadrze rozegrał 27 sierpnia 1939 r. z Węgrami, także w Warszawie.
Podczas II wojny światowej, jako Ślązak, został przymusowo wcielony do Wehrmachtu, jednak zdezertował i dzięki francuskiemu ruchowi oporu dostał się do 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech. W tym okresie grał w włoskim klubie Anconitana oraz w polskim wojskowym klubie sportowym.
Po wojnie zamieszkał w Anglii i nigdy już nie odwiedził Polski.