Adam Kompała

Piłkarz
16.08.1973 Ruda Śląska

Biografia

Adam Kompała urodził się w Rudzie Śląskiej. Rozpoczął karierę w Górniku Zabrze w sezonie 1989/1990 i reprezentował jego barwy do sezonu 1992/1993. Następnie występował w Ruchu Radzionków.

W sezonie 1998/1999 powrócił do Górnika i zadebiutował w I lidze. W swoim pierwszym sezonie w I lidze zagrał 27 meczów i zdobył 1 bramkę. Sezon 1999/2000 był jego najlepszy w karierze – w 30 ligowych meczach zdobył 19 bramek i został królem strzelców polskiej ekstraklasy.

W latach 2003/2004 reprezentował barwy Szczakowianki Jaworzno, potem grał dla Podbeskidzia Bielsko-Biała (2004/2005). Na jesieni sezonu 2005/2006 był piłkarzem Jagiellonii Białystok, a od wiosny tego samego sezonu występował w II-ligowym Piastcie Gliwice. 24 czerwca 2008 podpisał dwuletni kontrakt z Ruchem Radzionków, co było powrotem do radzionkowskiej drużyny po 10 latach.

Na I-ligowych boiskach rozegrał 140 meczów i zdobył 40 bramek, wszystkie w barwach Górnika Zabrze. W meczu charytatywnym na rzecz rodzin ofiar tragedii w kopalni Halemba (9 grudnia 2006) wystąpił w reprezentacji Śląska i strzelił gola.

Pomimo tytułu króla strzelców Ekstraklasy w 2000 roku nigdy nie było mu dane zagrać w reprezentacji Polski. Po sezonie 2009/2010 zakończył karierę seniorską, ostatni sezon spędzając w Jastrzębiu Bielszowice.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Król strzelców Ekstraklasy 2000 (19 bramek w sezonie 1999/2000)
140 meczów i 40 bramek w I lidze, wszystkie dla Górnika Zabrze
Udział w charytatywnym meczu Halemba (2006) i gola w meczu
Długa, wielosezonowa kariera w polskich klubach (Górnik Zabrze, Ruch Radzionków, Szczakowianka Jaworzno, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Jagiellonia Białystok, Piast Gliwice)

Ciekawostki

Król strzelców Ekstraklasy w 2000 roku (19 bramek)
Zagrał w I lidze 140 razy, zdobywając 40 bramek (wszystkie dla Górnika Zabrze)
Wystąpił w meczu charytatywnym Halemba w 2006 roku

Udostępnij