Ostrzeżenia 24.06.2026

Uwaga na upały: nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w samochodzie

W upały nie zostawiaj dziecka ani zwierzęcia w aucie - temperatura rośnie szybko do 60°C, grozi utratą życia.

Komenda Miejska Policji w Rudzie Śląskiej

Hallera 9, 41-709 Ruda Śląska

Policja apeluje, aby w upałach nie zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na chwilę. Wnętrze pojazdu potrafi się nagrzać w kilkanaście minut do 60°C, co stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia, zwłaszcza dla najmłodszych.

W okresie nasilenia upałów mogą wystąpić sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu w wyniku przegrzania organizmu. Temat pozostawiania dzieci lub zwierząt w zamkniętych autach zyskał na nagłośnieniu w ostatnich latach. Wysoka temperatura powoduje szybkie nagrzanie wnętrza, nawet do 60°C, a przebywanie w takich warunkach może zakończyć się śmiercią.

Dzieci i zwierzęta nie powinny przebywać same w pojeździe niezależnie od pory roku. W upalne dni pozostawienie ich w aucie zaparkowanym w cieniu lub z uchyloną szybą nie jest usprawiedliwieniem. Gdy szyby są ledwo uchylone, to nie pomaga - w upałach temperatura w rozgrzanym samochodzie rośnie bardzo szybko, o ok. 20°C w kilka minut. Brak cyrkulacji powietrza utrudnia oddychanie.

Przed odejściem od auta warto sprawdzić, czy w kabinie nie ma dziecka ani zwierzęcia.

Zostawienie w samochodzie dziecka może narazić je na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu. Za ten czyn grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności na mocy art. 160 § 1 Kodeksu karnego. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, kara wynosi od 3 miesięcy do lat 5.

.

Źródło: policja.gov.pl

KS

Katarzyna Szczepaniak

Młodsza redaktorka kroniki; pilnuje faktów, czasów i źródeł, by krótkie newsy były precyzyjne i zrozumiałe.

Więcej artykułów →

Udostępnij: