Narodowy Dzień Powstań Śląskich w Rudzie Śląskiej - hołd dla powstańców i pamięć regionu
Ruda Śląska uczciła Narodowy Dzień Powstań Śląskich, składając hołd powstańcom i przypominając o roli regionu w historii Polski.
W 2022 roku data 20 czerwca została ustanowiona Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Święto upamiętnia trzy Powstania Śląskie oraz rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą Polską w 1922 roku. To ważna data, która podkreśla odwagę i determinację Ślązaków walczących o polskość swojej ziemi. W tym dniu reprezentował Komendanta Miejskiego Policji w Rudzie Śląskiej inspektor dr Piotr Uwijała.
Tegoroczne obchody w Rudzie Śląskiej były okazją do oddania hołdu uczestnikom trzech Powstań Śląskich i przypomnienia ich wkładu w utrwalenie przynależności Górnego Śląska do Polski. W Orzegowie w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji społecznych oraz służb mundurowych, a także Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej, inspektor dr Piotr Uwijała.
Główne obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioła. Następnie zgromadzeni udali się pod godło Rzeczypospolitej Polskiej przy ul. Kardynała Augusta Hlonda, gdzie odbył się Apel Pamięci przygotowany przez młodzież Oddziału Reprezentacyjnego IV Liceum Ogólnokształcącego im. H. C. Hoovera w Rudzie Śląskiej. Obchody zakończyło wspólne wykonanie pieśni powstańczych.
Obrady były wyrazem szacunku dla uczestników Powstań Śląskich oraz hołdem dla tych, którzy przyczynili się do przyłączenia części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. Narodowy Dzień Powstań Śląskich, obchodzony od 2022 roku, przypomina o znaczeniu tych wydarzeń dla historii regionu i Polski.
Źródło: policja.gov.pl